Tí, ktorí sú zdraví, sú takpovediac v suchu

Tí, ktorí sú zdraví, sú takpovediac v suchu

Vinníkom ochorenia je parazit Toxoplazma gondii, ktorý prvýkrát zaznamenali a popísali v roku 1908 v Tunise vedci Charles Nicolle a Louis Manceaux z Pasteurovho inštitútu u severoafrického hlodavca. Názov Toxoplazma je odvodený z gréckeho slova toxon, teda oblúk, ktorý je typickým tvarom tohto parazita.

kočka

Medzi prenášateľom ochorenia sú teplokrvné stavovce
Teda aj človek, no cieľovou skupinou a nositeľom, kde prebieha aj pohlavný cyklus parazita, sú mačkovité šelmy. Kým u zdravých osôb v 80 až 90 percentách prípadov prebieha ochorenie bez príznakov, v prípade osôb s oslabenou imunitou, ako sú tehotné ženy, seniori, pacienti nakazení vírusom HIV, či ľudia po transplantácii, môže dôjsť k celej rade zdravotných komplikácií. Objaviť sa môžu lymfadenopatia, horúčka, únava, nevoľnosť, bolesti hlavy a svalov. Vo výnimočných prípadoch môže infekcia dokonca vyústiť do ďalších závažných ochorení ako hepatitída, či encefalitída.

K čomu nás toxoplazma privedie?
Podobne, ako sa toxoplazmóza nenápadne usídľuje v našom tele, mení podľa niektorých výskumov aj náš výzor a správanie. Ochorenie ovplyvňuje mozog hlodavcov. Tie vraj parazit zbavuje strachu, vďaka čomu ich dokonca priťahuje pach mačiek. Tieto samovražedné sklony podľa vedcov vnáša aj do človeka. Výsledky výskumu ukázali, že u žien nakazených toxoplazmózou sa výrazne zvýšilo riziko samovražedného správania. Dokonca parazit môže čiastočne upraviť náš vzhľad a sexuálne správanie, pretože mení hladinu testosterónu v tele.
Ďalšia záhada toxoplazmózy
Ovplyvňuje náš imunitný systém. V niektorých oblastiach sveta parazit napáda takmer celé miestne obyvateľstvo. To poukazuje na jeho vysokú úspešnosť v tom, ako dokáže narušiť náš obranný systém a udržať imunitnú reakciu na nízkej úrovni. Keď za normálnych okolností odhalia bunky v tele parazita, spustí sa rad molekulových signálov, ktorý aktivuje proteín nazývaný p38a. Ten sa presunie do jadra daných buniek, kde sa aktivujú gény, ktoré vyvolávajú zápalovú reakciu na odstránenie patogénu. Miesto toho, aby parazit tieto signály blokoval, nechá najskôr systém, aby naštartoval zápalovú reakciu, s ktorou následne manipuluje podľa vlastných potrieb.
 
oko

Toxoplazma gondii vylučuje vlastný proteín GRA24
Ktorý dokáže aktivovať proteín p38a ešte predtým, ako sa zaktivizuje samotný imunitný systém.GRA24 sa pritom v bunkách dokáže naviazať ešte silnejšie než ich vlastné proteíny, vďaka čomu dokáže kontrolovať celú imunitnú reakciu. Záškodnícky proteín navyše dokáže zabrániť ukončeniu zápalovej reakcie, čo je nebezpečné predovšetkým pre ľudí s oslabeným imunitným systémom. Presný spôsob, akým dokáže toxoplazmóza ovplyvniť imunitnú reakciu organizmu je pre vedcov nielen hádankou, ktorú chcú odhaliť, ale tiež potenciálom na vytvorenie nových liekov. Ak by totiž dokázali ovplyvňovať zápalovú signalizáciu organizmu, a tým aj jeho imunitnú odpoveď, mohli by vyvinúť účinnejšie protizápalové lieky.